Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vlkodlaci a okultismus

2. 12. 2006

Na úvod jen malé vysvětlení, co si představit pod pojmem okultismus. V dnešní době si většina lidí jistě představí nějaké pochybné učení či šarlatánství, případně vykládání budoucnosti pochybné kvality. Okultismus (lat. occultus, skrytý, tajný) je souborný název pro oblast nadpřirozených, tj. vědou dosud nevysvětlitelných jevů, které byly studovány tzv. „tajnými vědami“ a jejichž vysvětlování bylo utajováno. Jinými slovy okultismus začíná tam, kde věda končí. Jeho učení je tajné, aby se zamezilo jeho zneužití. Tři hlavní směry okultismu jsou astrologie, alchymie a magie. Tato učení byla nejvíce rozšířena především ve středověku, kdy byl také zaznamenán největší výskyt vlkodlaků, a proto byl tento jev zkoumán.


Za vlkodlaka je považován v okultismu jedinec, který se magicky pomocí démonických sil mění ve vlka. Proměna probíhá nejdříve v rovině astrální a pak i v rovině fyzické a je dočasná. Neplatí to ale pouze pro vlka, ale v podstatě pro jakékoliv zvíře. Tato praktika se počítá do černé magie a jen výjimečně není používána ke zlým cílům.


Proměna ve vlka se provádí pomocí černomagického obřadu, který je v podstatě vyvoláváním démona, který tuto proměnu umožní. Operace se provádí za měsíčního úplňku v odlehlém lese s použitím velkého magického kruhu a ohně. Ve středu kruhu se rozdělá oheň, nad který se umístí kotel pro přípravu magické masti ( kromě jiného z petržele, blínu a bolehlavu). Po odříkání formule se vyvolávač svlékne a potře se mastí. Potom si obtočí kolem pasu vlčí kůži a v kleče čeká na démona, který mu umožní proměnu na fyzické úrovni.


Dalším souvisejícím jevem je nagualismus, což je psychické (astrální) a následně i fyzické spojení člověka s určitým zvířetem. Jinými slovy je to psychická identifikace člověka s myslí zvířete. Nejčastěji se toto vyskytuje v šamanismu, což je náboženský totemismus. Šaman má jako totem určité zvíře a je schopen určitými metodami natolik se s ním identifikovat, že dojde nejen k astrální, ale i fyzické proměně.


Z výše napsaného vyplývá, že ačkoliv okultismus byl k poznání vlkodlaků nejblíže, protože zná základní principy světa (astrální rovina a bytosti), spokojil se s tím, že vlkodlaci jsou pouze lidé ovládající postupy umožňující proměnu podoby.